آخرین اخبار : 

۳ ستاره ایران در فهرست ۵۰۰ ستاره مهم دنیای فوتبال/ تمجید ویژه ورلدساکر از طارمی + عکس

نشریه ورلدساکر در گزارشی به معرفی ۵۰۰ ستاره مهم و تأثیرگذار حال حاضر فوتبال جهان پرداخته است که در این فهرست به  سه ستاره ایرانی هم پرداخته شده است.

علی علیپور مهاجم پرسپولیس یکی از این سه نفر است. ورلدساکر درباره علیپور می‌نویسد: گل‌های این مهاجم به پرسپولیس برای کسب سه قهرمانی متوالی در لیگ ایران (پیش از قهرمانی فصل جاری) کمک کرده است. خبرهای حاکی از پیوستن او به یک باشگاه اروپایی تقریباً به اندازه تعداد گل‌هایی است که این ستاره ۲۵ ساله می‌زند.

دومین ستاره سردار آزمون مهاجم باشگاه زنیت سن‌پترزبورگ است که امسال با این باشگاه قهرمان روسیه شد. ورلدساکر در این باره بیان کرد: این مهاجم بااستعداد ایرانی که در هشت سال حضورش در فوتبال روسیه گل‌های پرشماری برای باشگاه‌های روبین کازان روستوف و اکنون زنیت به ثمر رسانده است به طور مکرر در متن خبرهایی درباره انتقالش به یکی از باشگاه‌های لیگ برتر انگلیس قرار دارد و ممکن است که برای یک جابجایی قریب‌الوقوع آماده باشد.

سومین ستاره ایرانی که ورلدساکر به تمجید از او پرداخته مهدی طارمی مهاجم باشگاه ریوآوه پرتغال است که مفصل‌تر از دو ستاره قبل درباره‌اش توضیح داده است. ورلدساکر تمجید از مهاجم سابق پرسپولیس را با جمله‌ای از کارلوس کاروالیال سر مربی او در باشگاه ریوآوه که در ابتدای فصل بیان کرد آغاز می‌‌کند و می‌نویسد: «قصد ندارم به ریو آوه یا لیگ پرتغال توهین کنم اما مهدی بازیکنی برای سطوح بالاتر است». یک سال پس از آن اظهارنظر کاروالیال حالا کمتر کسی است که با آنچه این سر مربی دنیا دیده در وصف مهاجم ایرانی‌اش بیان کرد مخالف باشد.

طارمی در اولین حضورش در ترکیب اصلی ریوآوه مقابل باشگاه آوس در تاریخ ۲۳ آگوست هت‌تریک کرد و از آن روز تا الان ذره‌ای پسرفت نکرده است و به طور میانگین در هر دو مسابقه‌اش برای این باشگاه متوسط از شمال پرتغال یک گل زده است تا بیش از پیش اظهارات کاروالیال درباره درخشش باثبات او در مسابقه‌های بزرگ را تأیید کرده باشد.طارمی به باشگاه‌هایی مانند پورتو بنفیکا و براگا گل زد و مقابل اسپورتینگ هم اگرچه گل نزد اما این باشگاه را به شدت آزار داد. ایران دقیقاً کشوری نیست که به مهد پرورش استعدادهای فوتبالی معروف باشد و به همین دلیل هم ورود طارمی به لیگ پرتغال و اوج‌گیری او در این کشور جالب توجه بود. رکورد گلزنی خوب او در کشور و پس از آن در قطر نشان می‌داد که این ستاره توانایی خوب مسابقه کردن در اروپا را هم دارد. روند منظم گلزنی او هم برای سر مربی سابق باشگاه ملی ایران کارلوس کی‌روش جای هیچ گونه شک و تردیدی را درباره پتانسیل او برای رسیدن به سطوح بالاتر باقی نگذاشت.

طارمی درباره دلیل ورودش به فوتبال پرتغال بیان کرد: «من به خاطر کی‌روش به اینجا آمدم. او به من بیان کرد که فوتبال پرتغال مناسبت من است هم لحاظ سبک زندگی هم لحاظ فوتبالی. حق با او بود. مردم پرتغالی خیلی بامحبت هستند و ریو آوه هم باشگاهی مانند یک خانواده است. این چیزها برای بازیکنی که از آسیا می‌آید خیلی اهمیت دارد.»

طارمی هرچقدر که در خارج از زمین مسابقه متواضع است در داخل زمین مسابقه کلاس کاری و هوش دارد که این‌ فاکتورها به بیرحمانه بودن روند گلزنی‌اش کمک کرده است. او بازیکنی بلند قامت و تنومند است که به خوبی از بدنش استفاده می‌کند اما این قابلیت او برای شوت‌زنی با دو پا تکنیک و تسلط در کنترل توپ مقابل دروازه رقبا است که او را به چنین ستاره خطرناکی تبدیل می‌کند. حرکات پا به توپ فریبنده و سریع طارمی از او یک مهاجم بسیار خطرناک در محوطه جریمه رقبا ساخته است طوری که مدافع میانی باتجربه‌ای مانند سباستین کواتس در اسپورتینگ لیسبون برای مهار او مجبور به ارتکاب خطایی شد که یک قارت قرمز برای او به همراه داشت. اما کارت قرمز داور برای او لطف بود چرا که باعث شد دوباره مقابل طارمی مغلوب نشود. این سومین باری بود که کواتس به ریو آوه پنالتی می‌داد و هر سه آنها هم به خاطر مهار طارمی بود. اگر او در زمین می‌ماند ممکن بود باز هم این کار را انجام دهد.

طارمی حتی پس از وقفه چند ماهه ناشی از شیوع کرونا هم دچار افت نشد. در واقع این مهاجم ایرانی باانگیزه‌تر هم به نظر می‌رسد چرا که در ۹ مسابقه‌اش بعد از وقفه لیگ پرتغال ۸ گل زد. او چنین ستاره تأثیرگذاری بوده است پس اکنون خیلی جای تعجب ندارد اگر حرف‌های کاروالیال درباره‌اش درست از آب درآید و او راهی یکی از لیگ‌های طراز اول فوتبال اروپا شود.

 

به نقل|به نقل

منبع: خبرگزاری تسنیم
https://tn.ai/2323969

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *