آخرین اخبار : 

چیریچ: نیامده‌ام که گریه کنم/ کار سختی برای کسب سهمیه المپیک داری…

خبرنگار ورزشی نشست خبری کادر فنی تیم ملی واترپلو برای شرکت در اردوی تدارکاتی سنگاپور و مسابقات کسب سهمیه مسابقه‌های المپیک بعدازظهر امروز (یکشنبه) در استخر ۹ دی برگزار شد. در ابتدا فرید فتاحیان دبیرکل فدراسیون شنا شیرجه و واترپلو اظهار کرد: در تیم شیرجه ایران انتظار داریم یک سهمیه مسابقه‌های المپیک را به دست آوریم. در واترپلو تیم جوانان ایران در مسابقات رده‌های سنی آسیا عنوان سوم را کسب کرد و برای مسابقات قهرمانی جهان انتخاب شد. در رده سنی بزرگسالان نیز تیم ایران برای کسب سهمیه المپیک آماده می‌شود. این تیم کار بسیار دشواری دارد اما کسب سهمیه دور از دسترس نیست زیرا ژاپن به عنوان تیم میزبان سهمیه‌ مسابقه‌ها را به دست آورده و یک تیم دیگر از آسیا باید انتخاب شود.

وی افزود: تیم ملی کار بسیار سختی در مصاف با حریفانی مثل قزاقستان و چین دارد زیرا قزاقستان میزبان مسابقات است اما ایران هم با قدرت در این مسابقات شرکت می‌کند و امیدواریم بتواند المپیکی شود.

در ادامه علی محب مسئول کمیته فنی واترپلو عنوان کرد: حضور الکساندر چیریچ واترپلو ایران را دگرگون کرده و او یکی از مربیان برتر حال حاضر جهان است. من به عنوان مسئول کمیته فنی واترپلو حضورش را غنیمت می‌شمارم و در سال‌های آینده از وجود این سر مربی بهره‌ می‌گیریم.

همچنین الکساندر چیریچ سر مربی تیم ملی واترپلو در ادامه این نشست خبری درباره ملاک کادر فنی برای دعوت شاگردان اظهار داشت: برای انتخاب شاگردان همه عوامل را در نظر گرفته‌ایم. توانمندی‌های فیزیکی ورزشکاران و نگاه و بینش سر مربی نیز در این انتخاب تاثیرگذار است.

وی در پاسخ به این پرسش که برنامه‌هایش با توجه به مسابقه‌های تدارکاتی کم تیم ملی چیست؟ اظهار کرد: نداشتن مسابقه تدارکاتی مشکل سراسری همه رشته‌هاست و نمی‌توانیم گریه کنیم بلکه باید با داشته‌هایمان کار کنیم. در حال حاضر چند روز دیگر به اردوی مشترک سنگاپور و سپس کره جنوبی اعزام می‌شویم. هزینه‌های هر دو سفر را فدراسیون‌های میزبان یعنی سنگاپور و کره جنوبی می‌دهد. تیم ایران با کره جنوبی در دسامبر سال گذشته اردوی مشترکی را برگزار کرد. مشکلات وجود دارد اما باید با داشته‌های‌مان کار کنیم.

چیریچ در این خصوص که آیا تیم ملی می‌تواند با صلابتی که در مسابقه‌های آسیایی شرکت کرد در مسابقات کسب سهمیه المپیک حضور داشته باشد؟ عنوان کرد: کار سختی داریم چرا که ۵ نفر از بازیکنانی که در مسابقه‌های آسیایی حضور داشتند همراه تیم نیستند. شاگردان جوانی را به جای آنها در ترکیب تیم اضافه کرده‌ایم تا تاکتیک‌های لازم را به آنها آموزش دهیم. بنابراین نمی‌توانم بگویم تیم ایران کیفیت قبلی را داشته باشد. در مسابقه‌های آسیایی ایران سه سال تلاش کرد و توانست نتیجه بگیرد. وقتی یک نفر یک دندانش را از دست بدهد چهره‌اش زشت می‌شود. حال فکر کنید همان فرد ۵ دندان خود را از دست بدهد. بنابراین با همین داشته‌ها تلاش می‌کنیم تا به مسابقات کسب سهمیه المپیک برسیم.

سر مربی تیم ملی واترپلو درباره زمان‌بندی مسابقات لیگ باشگاهی و تداخل با اردوهای تیم ملی اظهار کرد: هر چه بازیکن و تیم بیشتری در لیگ واترپلوی ایران وجود داشته باشد نتایج مثبتی را برای واترپلوی ایران به ارمغان می‌آورد. زمان‌بندی مسابقات لیگ باشگاهی به نظر من مشکلی ندارد و هر زمانی که به شاگردان تیم ملی نیاز داشته باشیم در اختیارمان هستند.

وی خاطر نشان کرد: برگزاری مسابقات لیگ باشگاهی در ۴ ماه زمان کوتاهی است اما باید از کمیته فنی در این خصوص سوال کنیم تا شرایط تیم‌های باشگاهی بهتر شود و آیا اگر زمان برگزاری لیگ طولانی‌تر شود بهتر است یا خیر.

چیریچ با اشاره به استفاده از تمام پتانسیل‌های تیم ملی برای شرکت در مسابقات کسب سهمیه المپیک اظهار کرد: از تمام پتانسیل تیم برای شرکت در مسابقه‌های المپیک استفاده می‌کنیم. از زمانی که من وارد تیم ملی شدم برنامه چهارساله‌ای را برای المپیک در نظر گرفتم تا تیم به اوج آمادگی برسد اما ۵ بازیکن از تیم رفتند و من هم مثل سایر مربیان سعی می‌کنم از حداکثر پتانسیل واترپلوی ایران در تیم ملی استفاده کنم. بنابراین از بازیکنانی که شانس حضور در تیم ملی را دارند استفاده خواهم کرد.

سر مربی تیم ملی واترپلو در پاسخ به این پرسش خبرنگار ورزشی که «آیا شما در برنامه ۴ ساله خود به احتمال نبود شاگردان تیم ملی فکر نکرده‌ بودید؟» اظهار کرد: ما به این موضوع فکر کرده بودیم و به همین جهت از شاگردان جوان استفاده می‌کنیم ولی نمی‌دانیم این تیم در این مسابقات چقدر امتحان پس بدهد. آماده کردن شاگردان جوان به زمان نیازمند است.

وی در پاسخ به سوال دیگر خبرنگار درباره برنامه‌ریزی کادر فنی برای رقابت با حریفان قدرتمند ایران در این مسابقات یعنی قزاقستان و چین اظهار داشت: بعد از مسابقه‌های آسیایی برنامه‌ای را به فدراسیون اعلام کردم اما با تحریم‌های جدید نتوانستند برنامه‌های ما را پیگیری کنند. دشوار‌ترین حریفان ایران چین و قزاقستان هستند. داور یونانی که ماه قبل برای شرکت در کلینیک داوری به ایران آمده بود درباره شرایط آماده‌سازی تیم اظهار کرد که سر مربی بدنساز و سه نفر از کادر فنی این تیم ماهیانه ۲۳ هزار یورو حقوق می‌گیرند علاوه بر این در لیگ اسپانیا و یونان شرکت کرده و حالا تمرینات‌شان را در مجارستان انجام می‌دهند.

چیریچ افزود: این در حالی است که تیم ملی ایران از ماه دسامبر سال گذشته حتی یک مسابقه هم نداشته است اما من اینجا نیامده‌ام که گریه کنم بلکه تلاش می‌کنیم تا نتایج خوبی را به دست آوریم. ژاپنی‌ها نیز که بودجه میلیونی برای آماده‌سازی تیم‌شان دارند میزبان مسابقه‌های المپیک هستند و سطح‌شان هم از آسیا فراتر رفته است. تیم قزاقستان نیز از امسال دو بازیکن صربستانی را به تیم خود اضافه کرده و طبق  سنت در لیگ روسیه مسابقه می‌کنند که یکی از قوی‌ترین تیم‌های جهان است.

سر مربی تیم ملی واترپلو با اشاره به حضور یک بازیکن ایرانی در لیگ فرانسه اظهار کرد: چند ملی‌پوش ایران از تیم‌های باشگاهی یونان و صربستان پیشنهاد داشتند اما به دلایل شخصی نخواستند مسابقه کنند. کشورهای اروپایی از سطح شاگردان ایران به دلیل عملکردشان در مسابقات سورپرایز شده‌اند و به همین دلیل از ورزشکاران ما برای شرکت در لیگ باشگاهی کشورشان دعوت می‌کنند. سال گذشته ۴ بازیکن ما در لیگ اروپا مسابقه کردند و اگر امسال هم ملی‌پوشی بخواهد در لیگ اروپا مسابقه کند چراغ سبز را نشان می‌دهم چرا که راندمان تیم بهتر خواهد شد.

وی در پاسخ به سوال دیگری درباره شرایط رده‌های سنی پایه و کمک به تیم ملی بزرگسالان اظهار کرد: گزارشی که من بعد از مسابقه‌های آسیایی به فدراسیون دادم و عملیاتی نشد مربوط به استفاده از سر مربی خارجی بود. تیم جوانان در مسابقات رده‌های سنی آسیا نتایج نسبتاً خوبی را به دست آورد و همین امر می‌تواند برای تیم انگیزه شود و به پیشرفتش کمک کند.

چیریچ به یکی از معضلات تیم ملی بزرگسالان اشاره کرد و افزود: یکی از معضلاتی که در تمرینات تیم ملی بزرگسالان به وجود می‌آید اضافه شدن شاگردان جوان به تیم ملی بزرگسالان است که می‌خواهند تمرینات دشوار و فشرده‌ای را به یکباره انجام دهند در حالی که باید به مرور زمان به سطح آمادگی بزرگسالان برسند. برای همین بود که من درخواست استفاده از سر مربی خارجی برای تیم‌های رده‌های سنی پایه دادم تا دچار چنین مشکلی نشویم.

سر مربی تیم ملی واترپلو در آخر درباره شانس ایران برای کسب سهمیه مسابقه‌های المپیک اظهار داشت: نمی‌توانم بگویم ایران شانسی ندارد تمام تلاش‌مان را می‌کنیم تا جواز حضور در مسابقه‌های المپیک را به دست آوریم.

انتهای پیام/

منبع: خبرگزاری تسنیم

https://tn.ai/2124007

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *