آخرین اخبار : 

پیام آور صلح سوریه‌ای در مورد ایران چه بیان کرد؟

خبرنگار ورزشی نشست خبری عدنان عظام فعال اجتماعی و سیاسی سوریه‌ای صبح امروز با حضور مسعود خلیلی رئیس فدراسیون سوارکاری و عدنان محمود سفیر کشور سوریه در تهران برگزار شد.

مسعود خلیلی رئیس فدراسیون سوارکاری در ابتدای این نشست بیان کرد: امروزه دیپلماسی ورزشی در دنیا رواج زیادی دارد همانطور که دیدید دست ندادن یک کشتی‌گیر بازنده با یک کشتی‌گیر ایرانی در دنیا بازتاب زیادی داشته است و همچنین عدم تقابل ورزشکاران ایرانی با ورزشکاران رژیم صهیونیستی در دنیا بسیار مشهور است.

وی ادامه داد: در حالیکه پروتکل‌های موشکی بین آمریکا و روسیه به هم خورده است عدنان به عنوان یک موشک که بدون سوخت اتمی کار می‌کند پیام‌آور صلح و دوستی در جهان شده است. سفر چندصد کیلومتری با اسب تنها می‌تواند ناشی از اراده یک انسان باشد. در دنیای اسب‌سواری رقابتی به نام استقامت در بین اسب‌های چند میلیون‌ دلاری وجود دارد. این اسب‌ها که قیمت بسیار بالایی دارند پس از ۱۶۰ کیلومتر به مسابقه خود آخر می‌دهد ولی عدنان این معادلات را به هم ریخته است.

خلیلی در آخر بیان کرد: ما ارتباط ورزشی بسیار خوبی با سوریه داریم و من از سفیر سوریه می‌خواهم که ملاقاتی با وزیر ورزش این کشور برای ما ترتیب دهد.

عدنان محمود سفیر سوریه در ایران نیز اظهار داشت: از وزیر ورزش و رئیس فدراسیون سوارکاری ایران تشکر می‌کنم که کمک زیادی در مورد سفر تاریخی عدنان عظام داشتند. پیام سفرچندصد کیلومتری عظام پیامی ارزشی – اخلاقی است که کشورهای منطقه را به هم پیوند می‌زند. من مراتب وفاداری و قدردانی خود را به خاطر حمایت بی‌دریغ رهبر ایران از سوریه در جنگ با وهابی‌ها اعلام می‌کنم و به این خاطر تشکر عمیقی از رهبری جمهوری اسلامی ایران دارم.

در ادامه عدنان عظام که فارغ‌التحصیل رشته خبرنگاری از دانشگاه پاریس است بیان کرد: ایرانی‌ها در طول تاریخ به سخنوری مشهور بوده‌اند و من در کشور ایران خیلی خلاصه اهداف خود را از این سفر بیان می‌کنم. من از جوانی به تاریخ علاقه‌مند بودم و برای من دشوار بود که ببینم کشورهای غربی کشورهای ما را مستعمره خود کرده‌اند. در سال ۱۹۷۶ که وارد دانشگاه حقوق شدم انگیزه زیادی در من ایجاد شد که به اروپا بروم و از نزدیک دلیل تفکر اروپایی‌ها را درک کنم. من اکثر کشورهای غربی را سفر کرده‌ام و در نهایت تصمیم گرفت این کشورها به علاوه آمریکا را با اسب طی کنم. به همین خاطر از خانواده و رهبر کشورم خداحافظی کردم  و تنها با یک کتاب فرهنگ لغات سفرم را آغاز کردم. این سفر ۴ سال به طول کشید و در نهایت برای تحصیل در رشته خبرنگاری در فرانسه مستقر شدم.

عظام ادامه داد: من در سال ۲۰۱۲ به سوریه برگشتم و در تمام فعالیت‌های نظامی و فرهنگی کشورم علیه تروریست‌ها حاضر بودم. به نظر من سوریه‌ عراق ایران و روسیه محور مقاومت علیه تروریست‌ها هستند و سفر من نیز سفری ورزشی نیست چون ورزشکار نیستم و شرایط فیزیکی مناسبی هم ندارم. اسب نماد ویژه‌ای برای من است که می‌تواند مثل یک موشک هسته‌ای از همه جا عبور کند و همه درها را باز کند.

وی تصریح کرد: خیلی‌ها به من گفتند در ایران استقبالی از من نخواهد شد ولی در همان لحظه ورود و در مرز مهران عده‌ای از هیئت سوارکاری استان منتظر من بودند و افرادی نیز از وزارت اطلاعات برای استقبال و خوشامدگویی نزد من آمدند. ۴۰ سوارکار در ایلام منتظر من بودند و در کرمانشاه تمام استان را به من معرفی کردند. همدان برای من مثل سوریه است  و باید بگویم ایران زیباترین موزه جنگی جهان را دارد. من به دنبال ستاره بودن نیستم و تنها می‌خواهم این پیام را به جهانیان برسانم که محور مقاومت به دنبال جنگ نیست.

وی بیان کرد: من در این سفر تنها سوار بر اسب نبودم من بعد از سفر به ایران این کشور را خیلی بهتر می‌شناسم و دوست دارم به مردم سایر کشورها بگویم که ایران تنها در تهران خلاصه نمی‌شود. من همه روستاهای کوچک و افراد و اقوام مختلف را دیدم و با قدرت می‌گویم که تنها راه پیشرفت سفر به آمریکا و اروپا نیست من برخلاف این جهت به ایران آمدم.چون جوانان ایرانی و سوری بسیار خلاق هستند.

این فعال اجتماعی بیان کرد: پیام مهم من این است که فکر نکنید اروپا و آمریکا بهتر از ایران هستند آنها تنها با موزیک و لباس‌های خود می‌خواهند نشان دهند که مردمی شاد هستند ولی مردم ایران خوشحال‌تر و شادتر از آمریکایی‌ها و اروپایی‌ها هستند. چیزی به نام اجتماع خانواده و ایمان در کشورهای غربی وجود ندارد و صلح و آرامش تنها در کشورهای ماست. رسانه‌های ایرانی باید در این مورد بیشتر تبلیغ کنند.

 

انتهای پیام/

منبع: خبرگزاری تسنیم

https://tn.ai/2070007

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *