آخرین اخبار : 

همه‌چیز درباره افزایش سهمیه ایران در لیگ قهرمانان آسیا/ رئیس فدراسیون فوتبال از کدام پیشنهاد صحبت می‌کند؟ + سند

ورزشی موضوع سهمیه کشورهای مختلف غرب و شرق قاره آسیا در لیگ قهرمانان آسیا همیشه یکی از مسائل سؤال‌برانگیز بوده است این‌که سهمیه‌ها چگونه و به‌چه‌شکلی محاسبه و کشورها در هر دوره صاحب چند سهمیه می‌شوند به‌طور مثال فوتبال ایران تا فصل گذشته لیگ قهرمانان آسیا (فصل ۲۰۱۸) ۳ سهمیه مستقیم و یک سهمیه پلی‌آف در این مسابقات داشت اما در فصل جاری (۲۰۱۹) این سهمیه تبدیل به ۲ سهمیه مستقیم و ۲ سهمیه پلی‌آف شد.

مهدی تاج چند روز پیش در نشست رؤسای فدراسیون‌های ورزشی با وزیر ورزش و جوانان اعلام کرد: «بیش از ۱۰ سال در پی تصویب مصوبه‌ای بودیم که در جلسه آخر کنفدراسیون آسیا پیشنهاد مشترک ایران و قطر مورد موافقت کمیته اجرایی AFC قرار گرفت. براساس این مصوبه کنفدراسیون آسیا سهمیه ایران در لیگ قهرمانان آسیا ۱+۳ شد که برای فوتبال ایران بسیار مهم است».

بر اساس آنچه کنفدراسیون فوتبال آسیا اعلام کرده رده‌بندی باشگاهی کشورها تعیین‌کننده تعداد سهمیه‌های آنهاست. این رده‌بندی شامل عمل کرد سالیانه تیم‌های حاضر در مسابقات لیگ قهرمانان آسیا و همچنین رده‌بندی ملی هر کشور است که از سوی فیفا اعلام می‌شود. جمع‌آوری این امتیازها که البته عمل کرد تیم‌های باشگاهی نقش مؤثرتری در آن دارد رده‌بندی باشگاهی هر کشور را تعیین می‌کند و طبق همین رده‌بندی سهمیه‌های هر کشور در لیگ قهرمانان تعیین می‌شود.

در سال‌های اخیر و با تغییراتی که در شیوه سهمیه‌بندی لیگ قهرمانان آسیا صورت گرفت کنفدراسیون فوتبال آسیا هر دو سال یک بار سهمیه‌ها را مشخص می‌کند. طبق آخرین بررسی‌هایی که صورت گرفت سهمیه فوتبال ایران با توجه به رده‌بندی سال ۲۰۱۷ برای دو سال ۲۰۱۹ و ۲۰۲۰ تعیین شد بر این اساس فوتبال ایران صاحب ۲ سهمیه مستقیم و ۲ سهمیه پلی‌آف شد که در فصل جاری پرسپولیس و استقلال به‌صورت مستقیم راهی لیگ قهرمانان آسیا شدند و ذوب‌آهن و سایپا در پلی‌آف شرکت کردند که فقط ذوب‌آهن موفق به صعود از پلی‌آف شد. طبق این رده‌بندی در منطقه غرب آسیا امارات و عربستان سهمیه ۱+۳ را دریافت کردند و ایران و قطر با سهمیه ۲+۲ راهی لیگ قهرمانان آسیا شدند.

قوانین مربوط به تعلق سهمیه به تیم‌های آسیایی برای سال‌های ۲۰۱۹ و ۲۰۲۰ و همچنین رده‌بندی باشگاهی کشورهای آسیایی در سال ۲۰۱۷ را که در تعیین سهمیه‌های این دو سال تعیین‌کننده بود در تصاویر زیر می‌بینید:

با توجه به اینکه سهمیه ایران برای سال ۲۰۲۰ هم از قبل تعیین شده بود این سؤال ایجاد می‌شود که رئیس فدراسیون فوتبال بر چه اساس از افزایش سهمیه ایران در لیگ قهرمانان صحبت کرده و گفته سهمیه ۱+۳ شده است آن هم با پیشنهاد مشترک ایران و قطر که موضوع را کمی عجیب‌تر می‌کند چرا که سهمیه‌ها با پیشنهاد کشورها تعیین نمی‌شود و امتیاز هر کشور در رده‌بندی باشگاهی تعیین‌کننده تعداد سهمیه است.

با توجه به حضور پرسپولیس در فینال لیگ قهرمانان در فصل ۲۰۱۸ حضور استقلال در مرحله یک‌چهارم نهایی حضور متوالی باشگاه‌های قطری در نیمه‌نهایی فصل ۲۰۱۸ و ۲۰۱۹ عدم‌حضور نمایندگان امارات در مراحل بالاتر و غیبت عربستانی‌ها در مرحله یک‌چهارم نهایی سال ۲۰۱۸ رده‌بندی باشگاهی ایران و قطر وضعیت بهتری نسبت به اماراتی‌ها و عربستانی‌ها پیدا کرده است. در حال حاضر بین تیم‌های منطقه غرب آسیا قطر نخستین تیم است و سپس ایران رده‌بندی بهتری نسبت به سایر کشورها دارد. طبق این رده‌بندی می‌توان اظهار کرد که فوتبال ایران و قطر به‌زودی صاحب سهمیه ۱+۳ خواهند شد که براساس قوانین AFC این سهمیه برای سال‌های ۲۰۲۱ و ۲۰۲۲ خواهد بود چرا که سهمیه سال‌های ۲۰۱۹ و ۲۰۲۰ از قبل و طبق رده‌بندی سال ۲۰۱۷ تعیین شده بود.

اینجا دو مسئله وجود دارد و موضوع اول به این بخش از صحبت رئیس فدراسیون فوتبال بازمی‌گردد که اعلام کرده سهمیه ایران بر اساس پیشنهاد مشترک با قطری‌ها افزایش یافته است. این‌که آیا سهمیه‌ها با پیشنهاد کشورها تعیین می‌شود یا امتیاز آنها پاسخ با توجه به مستندات ارائه‌شده مشخص است امتیاز کشورها سهمیه آنها را تعیین می‌کند. موضوع بعدی این است که سهمیه ایران برای چه‌سالی ۱+۳ شده است آیا منظور رئیس فدراسیون فوتبال کشورمان تعداد سهمیه‌های ایران در سال ۲۰۲۰ بوده یا این افزایش سهمیه مربوط به دو فصل ۲۰۲۱ و ۲۰۲۲ است؟ در این مورد هم براساس آنچه کنفدراسیون فوتبال آسیا تعیین کرده بود فوتبال ایران سال آینده هم ۲+۲ سهمیه (۲ سهمیه مستقیم و ۲ سهمیه پلی‌آف) خواهد داشت.

روزنامه الاتحاد امارات نیز در گزارشی نوشته بود که سهمیه امارات به‌دلیل عمل کرد باشگاه‌های این کشور برای دو فصل آینده کاهش خواهد یافت و این موضوع به‌نوعی تأییدکننده افزایش سهمیه ایران و قطر است.

 

در تصویر زیر رده‌بندی فعلی باشگاهی کشورهای آسیایی را مشاهده می‌کنید که در تعیین سهمیه‌های آینده در لیگ قهرمانان آسیا تعیین‌کننده است:

صحبت‌های رئیس فدراسیون فوتبال کشورمان در حالی انجام شده که او سال گذشته و پیش از فینال لیگ قهرمانان آسیا بین پرسپولیس و کاشیما اعلام کرده بود سهمیه ایران با صعود پرسپولیس به فینال ۱+۳ شده است اما چه شد که سهمیه ایران به ۲+۲ کاهش یافت؟ آیا سال گذشته هم ایران و قطر خودشان به کنفدراسیون فوتبال آسیا پیشنهاد داده بودند که سهمیه آنها به ۲+۲ کاهش پیدا کند و امسال تصمیم دیگری گرفته‌اند؟ ضمن اینکه مهدی تاج اعلام کرده پس از ۱۰ سال مصوبه‌ای به‌پیشنهاد ایران و قطر منجر به افزایش سهمیه باشگاه‌های کشورمان به ۱+۳ شده است اما در ۱۰ سال اخیر فقط این فصل بود که سهمیه ایران ۲+۲ شد و در تمام این سال‌ها ایران ۱+۳ سهمیه داشت.

 

+

به نقل|به نقل

منبع: خبرگزاری تسنیم
https://tn.ai/2100899

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *