آخرین اخبار : 

فدراسیون فوتبال روی حرفش می‌ایستد؟

ورزشی جلسه‌ای که سازمان لیگ فوتبال ایران برای مسابقات فصل آینده برگزار کرد و نتایج آن اکنون به بحثی جدی تبدیل شده است. اینکه ورزشگاه‌های میزبان مسابقات لیگ باید به لحاظ امنیتی شرایطی مناسب پیدا کرده و استانداردهای لازم را داشته باشند و همچنین بلیت فروشی به صورت الکترونیک و همراه با کد ملی مشخص به تماشاگران انجام شود.

پس از مصوبات این جلسه مهدی تاج به عنوان رئیس فدراسیون فوتبال نامه‌ای به استانداران استان‌هایی که در لیگ برتر باشگاه دارند ارسال کرد تا شرایط میزبانی فصل آینده را فراهم کنند. این موضوع نیز به میان آمده که در صورت فراهم نشدن شرایط حق میزبانی از باشگاه‌هایی که شرایط میزبانی نداشته باشند گرفته خواهد شد. حتی گفته می‌شود باشگاه‌های نفت مسجدسلیمان نساجی مازندران و پارس جنوبی جم باید در استان مجاور یا استان دیگری بازی‌های خانگی خود را برگزار کنند و وضعیت باشگاه‌های شاهین بوشهر و گل گهر سیرجان هم که به تازگی راهی لیگ برتر شده‌اند مشخص نیست.

 

آنچه فدراسیون فوتبال و سازمان لیگ در نظر دارند جلوگیری از میزبانی باشگاه‌هایی است که ورزشگاه خانگی‌شان استانداردهای لازم را ندارد یا شهر آنها نمی‌تواند امکانات مناسبی برای میزبانی فراهم کند. حتی وزیر ورزش و جوانان هم در این موضوع فدراسیون فوتبال را همراهی می‌کند و گویا نامه دبیر شورای امنیت متولیان ورزش و فوتبال کشور را بر آن داشته تا این بار با جدیت بیشتری به دنبال برقراری نظم و امنیت در ورزشگاه‌ها باشند.

صحبت‌های مهدی تاج در چند روز اخیر و مصوبات جلسه هیئت رئیسه سازمان لیگ حتی فراتر از گرفتن میزبانی از برخی باشگاه‌ها رفته و تهدیدات جدی متوجه تعطیلی لیگ فصل آینده است. فدراسیون فوتبال تأکید دارد در صورتی که ورزشگاه‌ها مجهز نشوند و بلیت فروشی به صورت الکترونیکی انجام نشود و برخی شرایط دیگر آماده نباشد امکان تعطیلی لیگ وجود دارد. با این حال آنچه اینجا جای سؤال است بحث ضمانت اجرایی مصوبات هیئت رئیسه و همچنین صحبت‌های رئیس فدراسیون فوتبال است.

در تمام سال‌های گذشته هر ساله سازمان لیگ و فدراسیون فوتبال تهدیدات اینچنینی را پیش از شروع مسابقات لیگ مطرح می‌کنند. تهدیدهایی از جمله اینکه اگر باشگاه‌ها مجوز حرفه‌ای دریافت نکنند حق حضور در مسابقات را نخواهند داشت در صورتی که به پرونده‌های انضباطی و مطالبات رسیدگی نشود جواز حضور در لیگ را کسب نمی‌کنند و مواردی از این دست هرسال از سوی سازمان لیگ و فدراسیون مطرح می‌شود اما شاهد بودیم که در آستانه لیگ هیچ‌کدام از این تهدیدها عملی نمی‌شود.

عبور از قانون در تمام این سال‌ها چندان خرج زیادی نداشته است. ریش سفیدی تماس نماینده مجلس وزیر استاندار و فرماندار چک‌های ضمانتی که معمولاً بیشتر وعده‌های توخالی است تا ضمانت اجرایی و مواردی از این دست همیشه توانسته‌اند بر قوانین غلبه کنند. به طور مثال حتی باشگاه‌هایی در لیگ بوده‌اند که طبق قانون شرایط حضور در لیگ را نداشته‌اند اما دو ساعت مانده به شروع بازی مجوز موقت برای آنها صادر شده و این مجوز موقت هر هفته تمدید شده تا همه چیز از یاد برود. همین سال گذشته بود که برگزاری دیدار پدیده و پرسپولیس در هفته اول لیگ برتر تا ساعتی پیش از شروع در هاله‌ای از ابهام قرار داشت تا اینکه برخی پادرمیانی‌ها باعث برگزاری بازی شد. نفت مسجدسلیمان هم با وساطت استاندار خوزستان مجوز بازی پیدا کرد موضوعی که بعدها مشکل‌ساز هم شد.

داستان فوتبال ایران شده است روز از نو و روزی از نو هر سال باشگاه‌ها با عناوین مختلف تهدید به صادر نشدن مجوز بازی و کنار گذاشتن از لیگ می‌شوند اما شاید یک تماس و یک فشار کافی باشد برای عبور از قانون و اجرایی نشدن آنچه لازم است. نمی‌دانیم آیا این بار باید به مهدی تاج و سازمان لیگ امیدوار باشیم یا اینکه بازهم یک تماس و یک فشار همه چیز را عوض می‌کند. سؤال مهم در حال حاضر این است که آیا مهدی تاج بر سر حرفی که زده می‌ماند؟ آیا فدراسیون فوتبال می‌تواند تهدید خود را در عمل هم اجرایی کند؟

 

به نقل|به نقل

منبع: خبرگزاری تسنیم
https://tn.ai/2037735

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *