آخرین اخبار : 

فتحی: برخی‌ها ناجوانمردانه به من و مدیریت استقلال حمله و سهم‌خواه…

امیرحسین فتحی مدیرعامل باشگاه استقلال در اظهار کرد‌وگو با خبرنگار ورزشی خبرگزاری تسنیم، درباره شرایط این روزهای باشگاه فوتبال استقلال، مشکلات مالی باشگاه و دیگر مسائل صحبت‌هایی را انجام داد که در زیر می‌خوانید:

* تسنیم: برای استقلال چه اتفاقی افتاد که توانسته از بحران ابتدای فصل خارج شده و این هفته‌ها نتایج خوبی بگیرد؟

برای استقلال بحرانی به وجود نیامده بود که از آن خارج شود. قطعاً تیمی که سر مربی مُسن آلمانی‌اش را از دست داده و یک سر مربی جوان ایتالیایی با طرز تفکر دیگری جایگزین کرده است، نیاز به زمان داشت. بین فوتبال آلمان و ایتالیا تفاوت وجود دارد و القای تفکرات جدید در چهار پنج هفته نمی‌توانست بروز پیدا کند. استقلال پس از اینکه توانست تفکرات سر مربی‌اش را پیاده کند، روندی صعودی پیدا کرد. به این مسئله باید اشاره کرد که در چند پست بازیکنانی را از دست داده و مهره‌های جدید جایگزین شده بودند. من اسم آن را خروج از بحران نمی‌گذارم، بلکه اسمش را آداپته شدن با شرایط جدید می‌گذارم. خدا را شکر استقلال توانست هماهنگ شده و نتایج خوبی کسب کند.

تسنیم: به شخصه فکر می‌کردید باشگاه‌تان که در هفته چهارم دربی را واگذار کرد، در هفته‌های بعدی تبدیل به باشگاه مدعی شود؟

بله، به شخصه فکر می‌کردم استقلال مدعی شود. پیش از این گفته بودم که سر مربی‌مان را با تفکر، آگاهی و مطالعه آوردیم، ضمن اینکه به توانایی کادر فنی، شاگردان فصل گذشته و امسال خود ایمان داشتیم. ما روی شاگردان جدید مطالعه کرده و مطمئن بودیم این باشگاه می‌تواند به جایگاه خودش دست پیدا کند. اگر چه توانایی استقلال این نیست و جا دارد زیباتر مسابقه کرده و کارشناسان را مبهوت مسابقه‌های زیبای خود کند.

تسنیم: شما سابقه زیادی در بحث مدیریت دارید که مهم‌ترین و اصلی‌ترین چالش آن مدیریت در استقلال است. در حال حاضر در رابطه با مسائل مدیریتی، مهم‌ترین چالش این روزهای باشگاه چیست؟

بزرگ‌ترین چالش در باشگاه بحث اقتصاد و مسائل مالی است و متأسفانه روز به روز بیشتر دامن ورزش و فوتبال ما را می‌گیرد. این مسئله در فوتبال ملموس است، اما متأسفم برای برخی‌ها که مشکلات را لمس می‌کنند، اما ناعادلانه و ناجوانمردانه به مدیریت استقلال انتقاد می‌کنند. البته من سهم ناچیزی از مدیریت باشگاه بزرگ استقلال دارم، اما برخی‌ها با وجود درک مسائل مالی باشگاه، حمله می‌کنند. شما کمتر باشگاهی را سراغ دارید که دچار مشکل مالی نباشد. من از همه شاگردان تقاضا دارم موقعیت باشگاه، شرایط حاکم بر کشور و جامعه را واقعاً درک کنند. اگر چه از صبوری و درک متقابل‌شان تشکر کرده و سپاسگزارم.

* تسنیم: از ابتدای فصل، درگیر پرونده‌های زیادی مثل پرونده پروپیچ، بدهی‌های باشگاه به افراد در کمیته تعیین وضعیت، کسب مجوز حرفه‌ای و … بودید و توانستید از این مراحل عبور کنید، اما چرا هنوز فضای انتقاد از شما دیده می‌شود؟

در شرایط فعلی، مدیریت در استقلال یک هنر است. دوستانی که در گذشته در استقلال مدیریت کردند، مشکلاتی داشتند، اما قطعاً همین دوستان اگر امروز مسئولیت بگیرند، تصدیق می‌کنند شرایط باشگاه با مسئولیت دوران آنها متفاوت شده است، چرا که شرایط کشور و نحوه درآمدزایی متفاوت شده است. از طرفی، شکبه‌های اجتماعی و فضای مجازی کار را مشکل می‌کنند. ما پیش از شروع فصل، بحث تعیین وضعیت شاگردان را داشتیم، به طوری که برای هشت بازیکن ما که قراردادشان را ثبت کرده بودیم، کارت مسابقه صادر نشده بود و همه می‌دانند که لحظه آخر توانستیم کارت مسابقه‌شان را بگیریم. این کار واقعاً دشوار بود. برای مسابقه هفته اول مقابل ماشین‌سازی تا ظهر مسابقه توانستیم کارت مسابقه سیاوش یزدانی را بگیریم. همچنین قرارداد وریا غفوری، سیدحسین حسینی و روزبه چشمی تمدید شده بودند و برای مجوز مسابقه اینها نیز مشکل داشتیم که با تأمین منابع و پرداخت بدهی‌ها، توانستیم مجوز مسابقه‌شان را بگیریم.

مانع بزرگی برای صدور مجوز حرفه‌ای داشتیم که بیش از دو ماه از وقت باشگاه را با استرس گرفت. هیئت مدیره باشگاه بیش از ۲۰ جلسه متوالی برگزار کرد تا مشکلات را حل کرده و استقلال بتواند مجوز حرفه‌ای را کسب کند. امیدوارم با صعود استقلال از مرحله پلی‌آف و گروهی لیگ قهرمانان آسیا، شیرینی آن به کام هواداران و همکارانم در باشگاه که سختی‌ها را تحمل کردند، دو چندان شود. ماجرای بعدی پروپیچ بود که روز گذشته نامه فیفا به باشگاه استقلال آمد و منتشر شد. کاری نبود که خیلی زود انجام شود و مدت‌های زیاد با مذاکرات و لابی‌های گسترده در فیفا و تعامل بسیار خوب که در فوتبال ما رخ نداده بود، صورت گرفت. اهل بزرگ‌نمایی نیستم، اما کار دیپلماسی ورزشی بزرگی انجام شد و راه را برای دیگر باشگاه‌ها و حتی فدراسیون در فیفا باز کرد. ما پرونده طلب رابسون جانواریو را نیز که رأی آن صادر شده، با لابی از همین طریق می‌توانیم بپردازیم. اگر آرای پرونده‌های دیگر که متأسفانه از قبل بوده، صادر شود، با این راهکار داده می‌شود. باز هم تأکید می‌کنم پرونده پروپیج پیروزی دیپلماسی برای باشگاه استقلال بود. خیلی از منتقدان غیر منصف، ناجوانمردانه آب تو آسیاب دشمن می‌ریختند و کاری می‌کردند که در قضیه پروپیچ کام هواداران را تلخ کنند، اما دیدند که استقلال با مدیریت خود این موضوع را نه تنها حل کرد، بلکه پرونده رابسون نیز از طلب استقلال در فیفا انجام خواهد شد.

مواردی که بیان کردم یک درصد از تلاش باشگاه و مجموعه مدیریت بوده است، متأسفانه باید اظهار کرد موانع زیادی برای باشگاه بوجود آمد. آوردن سر مربی و بازیکن خارجی بسیار مشکل است. ما بیش از دو ماه در حال مکاتبه برای آوردن استراماچونی به استقلال بودیم. برای آوردن شیخ دیاباته نیز تلاش زیادی کردیم و حتی استراماچونی شخصا تلاش زیادی کرد که این بازیکن را بیاورد. در ماجرای آمدن میلیج، اگر تنها بودیم و کمک استراماچونی نبود، نمی‌توانستیم او را بیاوریم. مذاکره با گری هوپر که حضورش در استقلال منتفی شد نیز، دشوار بود. همه این مسائل زمان بر بوده و ساده نبود.

* تسنیم: اما نگفتید چرا هنوز فضای انتقاد از شما وجود دارد؟

مشخص است که چرا انتقاد می‌کنند. کسانی که جو استقلال را شناخته و با حوزه مدیریتی آشنا هستند، می‌دانند که باشگاه زحماتش را می‌کشد. برخی افراد مشکلات را بزرگ کرده و دست روی نقطه ضعف‌ها می‌گذارند، بدون اینکه اطلاعی از مسائل داشته باشند. کسانی هستند که نمی‌خواهند استقلال آرامش داشته باشد. این افراد امراض شخصی داشته و سهم‌خواهی می‌کنند. تا زمانی که استقلال می‌باخت یا مساوی می‌کرد، هر روز انتقاد می‌کردند. امروز که استقلال می‌برد، سعی می‌کنند باشگاه را دخیل نکنند. در صورتی که وقتی مجموعه‌ای…

منبع: خبرگزاری تسنیم
https://tn.ai/2148069

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *