آخرین اخبار : 

دورتموند بزرگ‏ترین ماشین پولسازی فوتبال دنیا

باشگاه فوتبال دورتموند اخیرا کریستین پالیسیچ را در ازای ۶۴ میلیون یورو به چلسی فروخته است و با این کار یک بار دیگر ثابت کرده که متخصص ارزان خریدن و گران فروختن است.

یک بخش کلیدی در موفقیت این باشگاه در سال‌های اخیر سرمایه‌گذاری موفق روی این امر بوده است. صدرنشین حال حاضر بوندسلیگا هرگز نتوانسته از ستاره‌های تیمش محافظت کند و به نظر این روند آخر هم ندارد و قرار است در آینده هم بازیکنانی را به اوج رسانده و بفروشند.

یکی از ستاره‌های این باشگاه عثمانه دمبله بود. دورتموند تنها یک سال بعد از این که دمبله را در ازای ۱۵ میلیون یورو از رن خرید او را به بارسلونا فروخت آن هم در ازای ۱۴۵ میلیون یورو. یعنی باشگاه آلمانی از فروش این ستاره جوان ۱۳۰ میلیون یورو سود کرد.

پیریه امریک اوبامیانگ دیگر ستاره بود. در تابستان ۲۰۱۳ او از سنت اتین آمد و جانشین رابرت لواندوفسکی شد. او به عنوان ستاره آزاد آمد اما در ادامه در ازای ۶۳.۷ میلیون یورو به آرسنال فروخته شد.

دیگر ستاره هنریخ میخیتاریان بود که در ازای ۱۳ میلیون یورو از شاختار به دورتموند آمد و در ازای ۴۲ میلیون یورو به منچستریونایتد رفت.

ماتس هوملس ستاره آزادی بود که به دورتموند آمد و در ازای ۳۵ میلیون یورو به بایرن ملحق شد. ایلکای گوندوگان هم در ازای ۲۷ میلیون یورو به من‌سیتی فروخته شد.

دورتموند همچنین شاگردان دیگری مانند پاپاستاتوپولوس (۲۰ میلیون یورو) گینتر (۱۷ میلیون یورو) کاگاوا (۱۶ میلیون یورو) بندر (۱۵ میلیون یورو) و شاهین (۱۰ میلیون یورو) را هم فروخته است. این یعنی این باشگاه واقعا یک ماشین پولسازی است.

منبع: خبرگزاری مهر

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *