آخرین اخبار : 

انتخابی جام جهانی ۲۰۲۲| بحرین – ایران سنگ محک جدی برای ویلموتس

سومین مصاف باشگاه ملی فوتبال ایران در مرحله دوم انتخابی جام جهانی ۲۰۲۲ قطر و جام ملت‌های ۲۰۲۳ چین یک دیدار سنتی است. دیداری سنتی با بحرین که تقابل با آنها همیشه حساسیت‌زا بود اما این حریف سنتی چند سالی است که با اُفت مواجه شده و از این‌رو شاید کسی بحرین را رقیبی جدی برای ایران نمی‌بینید. با این حال سومین دیدار ایران در راه جام جهانی جدی‌تر از دو دیدار قبلی است.

باشگاه ملی همراه با مارک ویلموتس در دو مسابقه ابتدایی خود به پیروزی رسید. برتری ۲ بر صفر مقابل هنگ‌کنگ در خارج از خانه و گلباران کامبوج در ورزشگاه آزادی با ۱۴ گل که نتیجه شگفت‌آوری بود. هر چند باشگاه ملی ایران پیش از این و در سال‌های دور پیروزی‌های پرگل و دو رقمی داشته اما برتری ۱۴ بر صفر مقابل کامبوج یک پیام داشت. اینکه فوتبال ایران دوباره به سمت فوتبال هجومی و ایرانی‌پسند حرکت می‌کند و این شیوه‌ای است که مارک ویلموتس اعلام کرده حتی مقابل رقبای قوی از آن عدول نمی‌کند.

با این حال شاید دیدار با بحرین محکی جدی برای ویلموتس و شاگردان باشگاه ملی باشد. هنگ‌کنگ و کامبوج آنطور که باید حریف قدری برای ایران محسوب نمی‌شدند اما مصاف خارج از خانه با بحرین که یک حریف سنتی هم برای ایران محسوب می‌شود سنگ محک خوبی برای باشگاه ملی خواهد بود.

وقتی نام بحرین به عنوان حریف ایران مطرح می‌شود هواداران باشگاه ملی ناخودآگاه یاد شکست ۳ بر یک ۲۹ مهرماه ۸۰ می‌افتند. انتخابی جام جهانی ۲۰۰۲ که هدایت ایران را میروسلاو بلاژوویچ به عهده داشت و شکستی که مانع از صعود ایران به جام جهانی شد. شکستی که در آخر آن رقص بحرینی‌ها با پرچم عربستان برای نشان دادن شادمانی آنها از صعود سعودی‌ها به جام جهانی و حضور ایران در پلی‌آف حساسیت ایرانی‌ها نسبت به بحرین را بیشتر کرد.

البته که فوتبال ایران پس از آن شکست مقابل بحرین بارها و بارها این حریف را با نتایج مختلف شکست داده است. پیروزی ۴ بر ۲ در رده‌بندی جام ملت‌های ۲۰۰۴ و پیروزی یک بر صفر در انتخابی جام جهانی ۲۰۰۶ با برانکو ایوانکوویچ که حکم صعود داشت پیروزی پر گل ۶ بر صفر در انتخابی جام جهانی ۲۰۱۴ و در نهایت پیروزی ۲ بر صفر در مرحله گروهی جام ملت‌های ۲۰۱۵ استرالیا با کارلوس کی‌روش که همه از جمله بردهای خاطره‌انگیز باشگاه ملی مقابل بحرین بوده‌اند.

حالا ملی‌پوشان ایران با سر مربی دیگری با سبکی جدیدتر مقابل بحرین صف‌آرایی خواهند کرد. مارک ویلموتس که تفکراتی هجومی دارد و مسلماً پس از برتری پرگل مقابل کامبوج شاگردانش روحیه بهتری برای مصاف با بحرین خواهند داشت. بحرینی که در دو مسابقه ابتدایی خود تساوی یک – یک با عراق و برتری یک بر صفر مقابل کامبوج را به ثبت رساند. حالا این حریف سنتی جدی‌ترین دیدار خود را در این مرحله برگزار خواهد کرد و در خانه میزبان ایران خواهد بود.

بحرین با هلیو سوسا سر مربی پرتغالی‌اش امید دارد تا مانند روزهای گذشته بازهم میان قدرت‌های آسیایی قد بکشد اما می‌توان بیان کرد باید راهی طولانی را طی کند تا بازهم به قدرت گذشته برسد. روزهایی که مانع از صعود ایران به جام جهانی شدند روزهایی که در نیمه نهایی جام ملت‌های آسیا در آستانه مانع شدن از حضور ژاپن در فینال می‌شدند و روزهایی که حریفی سرسخت برای تمام قدرت‌های آسیا بودند. دیدار امروز بحرین و ایران می‌تواند محکی جدی برای هر دو باشگاه و سرمربیان جدید آنها باشد.

بحرین و ایران در گروه C انتخابی جام جهانی ۲۰۲۲ قطر و جام ملت‌های ۲۰۲۳ چین از ساعت ۲۰ امشب (سه‌شنبه) در ورزشگاه ملی بحرین در شهر الرفاع به مصاف هم خواهند رفت. در این گروه ایران با ۶ امتیاز باشگاه نخست است و عراق و بحرین با ۴ امتیاز در رتبه‌های دوم و سوم ایستاده‌اند. هنگ‌کنگ و کامبوج نیز هر کدام با یک امتیاز در رتبه‌های چهارم و پنجم قرار دارند.

 

به نقل|به نقل

منبع: خبرگزاری تسنیم
https://tn.ai/2118206

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *