آخرین اخبار : 

ادامه تلاش فدراسیون فوتبال برای انتخاب سر مربی باشگاه ملی/ صندلی کی‌روش به چه کسی می‌رسد؟

ورزشی پیش از جام ملت‌های آسیا مشخص بود که این مسابقات اخر کار کارلوس کی‌روش در ایران است. روزهایی که سر مربی وقت باشگاه ملی به هر دری می‌زد تا قراردادش را تا اخر جام جهانی ۲۰۲۲ تمدید کند اما فدراسیون روی تمدید قرارداد شش ماهه اصرار داشت و در نهایت هم این اتفاق افتاد. کی‌روش هم هنگامی که عدم تمایل به ماندنش در ایران را دید با کلمبیایی‌ها وارد مذاکره شد و پس از اخر کارش در ایران هدایت باشگاه ملی این کشور را به عهده گرفت. با این حال سر مربی پرتغالی امید زیادی داشت تا با خاطره‌ای خوش ایران را ترک کند. امیدهای کی‌روش دقیقاً انتظاری بود که پس از ۸ سال حضورش در ایران از او وجود داشت و این انتظار قهرمانی در جام ملت‌های آسیا بود. اتفاقی که در نهایت رخ نداد و باشگاه ملی فوتبال کشورمان با شکست ۳ بر صفر مقابل ژاپن در نیمه نهایی جام ملت‌های آسیا از این مسابقات کنار رفت.

اخر تلخ کی‌روش حتی حامیان اصلی او را به این نتیجه رسانده بود که فوتبال ایران به گزینه‌ای جدید و خون تازه‌ای روی نیمکت سرمربیگری باشگاه ملی نیازمند است و حالا فدراسیون فوتبال با صبر و حوصله به دنبال جانشین اوست. پس از رفتن کی‌روش از ایران گزینه‌های زیادی مطرح شده است که برخی شایعاتی در فضای مجازی بودند برخی از آنها توسط برخی رسانه‌ها تبدیل به گزینه شدند و برخی نیز صحبت‌هایی هستند که از گوشه و کنار شنیده می‌شود و فدراسیون نیز روی این گزینه‌ها تحقیقاتی صورت داده است. گزینه‌هایی که به نظر می‌رسد با جمع‌بندی فدراسیون هر روز و هر روز کمتر می‌شوند تا در نهایت فدراسیون فوتبال به یک گزینه واحد برای سپردن هدایت باشگاه ملی برسد.

شایعه خنده‌دار در فضای مجازی/>پس از قطعی شدن جدایی کارلوس کی‌روش از باشگاه ملی ایران مازیار ناظمی روابط عمومی وزارت ورزش و جوانان در فضای مجازی به نام‌هایی بزرگ برای هدایت باشگاه ملی ایران اشاره کرد. خبر مذاکره با زین الدین زیدان ژوزه مورینیو و یورگن کلینزمن را خیلی‌ها به چشم یک شایعه خنده‌دار در فضای مجازی تلقی کردند اما این اسامی کم حاشیه نداشت و مدتی همه را سرگرم کرده بود. پس از آن اسامی دیگری از جمله برت فن مارویک و لوران بلان هم برای هدایت باشگاه ملی ایران مطرح شد که به نظر می‌رسید نام آنها فقط در حد مطرح شدن به عنوان یک گزینه بود و موضوع خیلی جدی نبود.

پرواز کوتاه هواپیمای تک نفره رُم بر آسمان ایران/>روزهایی که هرکسی برای انتخاب سر مربی باشگاه ملی ایران نام‌هایی را مطرح می‌کرد به یک باره نام وینچنزو مونتلا برای هدایت باشگاه ملی ایران مطرح شد. رسانه‌های ایتالیایی حتی خبر از توافق سر مربی سابق میلان سویا و ستاره روزهای نه چندان دور باشگاه فوتبال رُم دادند. با این حال نام مونتلا هم علاقه‌مندان فوتبال ایران را چندان هیجان‌زده نکرد تا پرواز هواپیمای تک نفره رُم بر آسمان فوتبال ایران کوتاه باشد و خیلی زود این شایعه تکذیب شود.

عبور فدراسیون فوتبال از گزینه ایرانی/>برخی‌ها می‌گفتند فدراسیون فوتبال به دلیل مشکلات مالی به دنبال گزینه ایرانی است. نام‌های مختلفی هم مطرح می‌شد که برخی جدی‌ترین گزینه را علی دایی می‌دانستند که کارلوس کی‌روش هم او را تأیید کرده است. با این حال فدراسیون فوتبال به این جمع‌بندی رسیده بود که برای هدایت باشگاه ملی سر مربی خارجی انتخاب کند و به همین دلیل از انتخاب گزینه ایرانی عبور کرد. پس از این باز هم نام‌های مختلف دیگری برای هدایت باشگاه ملی مطرح شد.

سازنده بلژیک به فدراسیون ایران معرفی شد/>فدراسیون فوتبال که به دنبال گزینه‌ای مناسب برای هدایت باشگاه ملی بود شاخصه‌هایی برای انتخاب سر مربی باشگاه ملی در نظر گرفت. یکی از شاخصه‌ها جوان بودن سر مربی بود. از همین‌رو برخی نام زلاتکو دالیچ را مطرح کردند. سر مربی جوان کرواسی که این باشگاه را نایب قهرمان جام جهانی ۲۰۱۸ کرد و حتی کارلوس کی‌روش مدعی بود که دالیچ پس از جام جهانی جانشین او خواهد شد اما این بار هم نام دالیچ فقط در شایعات مطرح شد چون این سر مربی همچنان کار خود را با کرواسی ادامه می‌دهد.

یکی از گزینه‌هایی که به صورت جدی برای سرمربیگری باشگاه ملی به فدراسیون معرفی شد مارک ویلموتس بلژیکی بود. ستاره سابق باشگاه ملی بلژیک که مدتی در باشگاه ملی این کشور دستیار جرج لیکنز سر مربی فعلی تراکتورسازی بود از سال ۲۰۱۲ تا ۲۰۱۶ هدایت باشگاه ملی بلژیک را به عهده داشت. بسیاری ویلیموتس را سازنده نسل طلایی بلژیک می‌دانند که در جام جهانی ۲۰۱۸ روسیه هم توانست به مقام سوم دست یابد. ویلموتس پس از بلژیک یک سال هدایت ساحل عاج را به عهده داشت اما گویا مذاکره جدی بین او و فدراسیون فوتبال ایران صورت نگرفته است.

اروی رنار جدی‌ترین گزینه حال حاضر/>شایعه حضور اروی رنار روی نیمکت مربیگری باشگاه ملی ایران پس از بازی ایران و ژاپن بسیار جدی شد. جایی که سر مربی باشگاه ملی مراکش در ورزشگاه هزاع بن زاید شهر العین در جایگاه ویژه و کنار مسئولان فدراسیون فوتبال نظاره‌گر بازی ایران و ژاپن بود. رنار همان زمان پاسخ داد که با فدراسیون فوتبال مراکش قرارداد دارد با این حال گویا موضوع کمی جدی‌تر شد و مذاکراتی نیز بین او و فدراسیون فوتبال ایران صورت گرفت.

خبر رسید که او پس از جام ملت‌های آفریقا که دو ماه دیگر در مصر برگزار می‌شود با مراکشی‌ها خداحافظی خواهد کرد تا سر مربی باشگاه ملی ایران شود اما موارد دیگری در این خصوص نیز ابهام ایجاد می‌کند. اولین مسئله این است که مهدی تاج اعلام کرده بود برای فیفادی بعدی سر مربی باشگاه ملی مشخص خواهد شد و طبق این حرف سر مربی باشگاه ملی باید به زودی معرفی شود تا بتواند در خردادماه که فیفادی است روی نیمکت ایران بنشیند. رنار دقیقاً در همان فیفادی با مراکشی‌ها درگیر جام ملت‌های آفریقاست و این موضوع کمی ابهام حضور او روی نیمکت ایران را بیشتر می‌کند. از طرفی هم مراکشی‌ها خبر داده‌اند که با او تا سال ۲۰۲۲ قرارداد دارند و کار خود را با رنار ادامه می‌دهند.

نگاه رونالدینیویی فدراسیون به گزینه‌ها؟/>در کنار تمام خبرها و شایعات این موضوع نیز مطرح شده که برانکو ایوانکوویچ پس از اخر این فصل فوتبالی با پرسپولیس به عنوان سر مربی باشگاه ملی انتخاب خواهد شد. در این خصوص نیز گفته می‌شود وزارت ورزش و جوانان روی برانکو نظر مثبت دارد اما فدراسیون فوتبال کمی با احتیاط برای فکر کردن به برانکو عمل می‌کند.  اگر چه محمود شیعی عضو هیئت رئیسه فدراسیون فوتبال و همچنین ایرج عرب مدیرعامل پرسپولیس حضور برانکو در باشگاه ملی را رد کرده‌اند اما با این حال عده‌ای سر مربی موفق پرسپولیسی‌ها را با توجه به شناختی که از فوتبال ایران دارد گزینه مناسبی برای باشگاه ملی می‌دانند. اگر این اتفاق رخ بدهد می‌توان اظهار کرد فدراسیون فوتبال با نگاهی رونالدینیویی به سایر گزینه‌ها برانکو ایوانکوویچ را به عنوان جانشین کارلوس کی‌روش انتخاب می‌کند.

آنچه مسلم است فدراسیون فوتبال تلاش می‌کند برای فیفادی بعدی که در خردادماه است سر مربی باشگاه ملی را مشخص کند. با توجه به اینکه قرعه کشی مرحله مقدماتی جام جهانی ۲۰۲۲ در منطقه آسیا هم به زودی انجام خواهد شد فدراسیون باید زودتر سر مربی باشگاه ملی را مشخص کند تا برنامه‌های ایران برای جام جهانی آغاز شود. بحث انتخاب سر مربی باشگاه ملی را مهدی تاج دنبال می‌کند و احتمالاً پس از بازگشت او از مالزی و انتخابات کنفدراسیون فوتبال آسیا موضوع انتخاب سر مربی باشگاه ملی جدی‌تر از قبل دنبال خواهد شد.

فدراسیون فوتبال اعلام کرده و البته نشان داده در این زمینه قصد ندارد عجولانه کار کند و می‌خواهد با بررسی دقیق گزینه‌ها بهترین انتخاب را برای باشگاه ملی داشته باشد.

 

به نقل|به نقل
منبع: خبرگزاری تسنیم

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *