آخرین اخبار : 

روایت اسپوتنیک روسیه از اتکای «شیرهای پارسی» به قدرت خود و کمک خد…

روس‌زبان اسپوتنیک نوشت: فوتبالیست‌های ایرانی را ستاره‌های پارسی شاهزادگان فارسی یا باشگاه ملی می‌نامند. دارای سه مدال طلای آسیایی هستند اما حتی یک‌ بار هم از مرحله گروهی جام جهانی صعود نکرده‌اند.

این رسانه معتبر روس سپس با اشاره به حضور باشگاه ملی فوتبال ایران در جام‌های جهانی ۱۹۷۸ ۱۹۹۸ ۲۰۰۶ و ۲۰۱۴ میلای و کسب تنها یک پیروزی برابر آمریکا آورده است: بهترین شاگردان تاریخ باشگاه ملی فوتبال ایران شامل علی دایی علی کریمی علی پروین کریم باقری و سردار آزمون هستند.

فدراسیون فوتبال ایران که باشگاه ملی را تحت کنترل خود دارد در سال ۱۹۲۰ میلادی تاسیس شد اما پذیرش آن توسط فیفا تقریبا ۳۰ سال بعد صورت گرفت. این نهاد در سال ۱۹۴۸ میلادی به عضویت فیفا درآمد.

باشگاه ملی فوتبال ایران برای اولین‌بار در جام جهانی ۱۹۷۸ حضور یافت. ایران یک تساوی هیجان‌انگیز یک – یک برابر سوئد کسب کرد. برابر باشگاه‌های ملی هلند و پرو با نتایج ۳ بر صفر و ۴ بر یک شکست خورد. فوتبالیست‌های ایرانی به قدرت خود و کمک خداوند اتکا می‌کنند. تصویر زیر مربوط به دیدار دوستانه باشگاه‌های ملی فوتبال ایران و روسیه در سال ۲۰۱۱ میلادی است.

جام جهانی ۱۹۹۸ فرانسه برای ایرانیان شاخص است زیرا علاوه بر کسب سهمیه توانستند در مرحله گروهی آمریکا را با نتیجه ۲ بر یک شکست دهند. این اولین پیروزی باشگاه ملی فوتبال ایران در جام جهانی بود. البته باشگاه‌های ملی ایران و آمریکا از گروه خود صعود نکردند. آلمان و یوگسلاوی راهی مرحله بعدی شدند.

شاهزاده‌های پارسی در ۲ جام‌ جهانی ۲۰۰۶ و ۲۰۱۴ روسیه در آلمان و برزیل نیز حضور داشتند اما نتوانستند حتی به یک پیروزی دست یابند و در مرحله گروهی حذف شدند. ایران در جام جهانی ۲۰۱۴ برزیل در مسابقه برابر آرژانتین تمام تلاش خود را به کار گرفت و در نهایت با گل دقیقه پایانی لیونل لیونل مسی شکست را پذیرا شد.

باشگاه ملی فوتبال ایران حضور تاثیرگذارتری در جام‌های ملت‌های آسیا داشته است که ۱۳ بار سابقه حضور در آن را دارد. در سال‌های ۱۹۶۸ ۱۹۷۲ و ۱۹۷۶ قهرمان شدند و چهار مقام سومی را نیز دارا هستند. ایران در جام جهانی ۲۰۱۸ روسیه با باشگاه‌های بزرگی همانند پرتغال اسپانیا و باشگاه قدرتمند مراکش همگروه شده است.

انتهای پیام/

 

 

منبع: خبرگزاری تسنیم

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *