آخرین اخبار : 

جزئیات مجوز حرفه‌ای باشگاههای ایران در آسیا/ طرح جدید برای فوتبال

روز یکشنبه بود که اعلام شد از ۱۹ باشگاه ایرانی که درخواست کسب مجوز حرفه ای کرده اند فقط ۶ باشگاه استقلال تهران استقلال خوزستان ذوب آهن پرسپولیس فولاد خوزستان و گسترش فولاد موفق به اخذ آن شده اند؛ در حالی که آمار ایران در غرب آسیا هم از این حیث نگران کننده است و می تواند فوتبال باشگاهی ایران را در سالهای آینده با مخاطرات جدی روبرو کند.

سهیل مهدی رئیس کمیته صدور مجوز حرفه ای سازمان لیگ می گوید این مجوزها هر سال باید در بازه زمانی اردیبهشت تا شهریورماه با ارسال مدارک باشگاه ها به کنفدراسیون فوتبال آسیا اخذ شود و در صورتی که یک باشگاه نتواند این مجوزها را بگیرد حق حضور در لیگ قهرمانان آسیا را ندارد و خود به خود از این مسابقات کنار گذاشته می شود.

مهدی همچنین درباره معیارهای اصلی کسب مجوز حرفه ای توضیحاتی داد و اعلام کرد که از سال آینده یک طرح ملی در این زمینه اجرا می شود تا باشگاه های ایرانی هنگام روبرو شدن با مجوز آسیایی دچار شوک نشوند. مشروح گفتگوی سهیل مهدی با در زیر می آید:

* – آقای مهدی! روز گذشته سهمیه کشورهای مختلف در بحث حرفه ای سازی منتشر شد که آمار ایران واقعا نگران کننده بود. آیا این تعداد کم مجوز حرفه ای تاثیری در سهمیه ایران در مسابقات لیگ قهرمانان آسیا دارد؟

–  سهیل مهدی: پیش از هرچیز باید بگویم تعداد باشگاه های ایرانی که برای کسب مجوز حرفه ای درخواست داده بودند ۱۶ باشگاه بود نه ۱۹ که این یک اشتباه در آمار کنفدراسیون فوتبال آسیا بود. ۱۶ باشگاه لیگ برتری ما درخواست مجوز داده بودند. اما درباره ارتباط این مجوزها با کسب سهمیه لیگ قهرمانان آسیا باید بگویم که هیچ تاثیری در سهمیه ها ندارد. کسب سهمیه آسیایی به عملکرد تیم های همان کشور بر می گردد که ۳۰ درصد آن تیم ملی است و ۷۰ درصد آن عملکرد باشگاه ها در لیگ قهرمانان آسیا. اگر نمایندگان ما بتوانند به مراحل بالاتر لیگ قهرمانان برسند می توانیم به امتیاز مناسبی دست یابیم و سهمیه خود را حفظ کنیم.

* بخش الزام آور کسب مجوز حرفه ای کجاست؟

– باشگاه هایی که سهمیه حضور در لیگ قهرمانان آسیا را می گیرند (در ایران تیم قهرمان لیگ قهرمان جام حذفی و تیم های دوم و سوم لیگ) باید برای حضور در مسابقات آسیایی مجوز داشته باشند. اگر این مجوز را نگیرند نمی توانند در لیگ قهرمانان شرکت کنند. ما چهار پنج ماه پیش می دانستیم که مجوز باشگاه های نماینده ایران تایید شده است چون برای حضور در آسیا به مشکلی نخوردند.

* آیا باشگاه ها باید هر سال درخواست کسب مجوز حرفه ای کنند؟

– بله. فصل درخواست کسب مجوز از اردیبهشت تا شهریورماه است و باشگاه ها باید از طریق یک نرم افزار مدارک مورد نیاز کنفدراسیون فوتبال آسیا را به این نهاد ارسال کنند. باشگاه ها موظفند هر سال مدارکشان را ارائه کنند و ما هم به آنها کمک می کنیم و آموزشهای لازم را می دهیم.

* معیارهای اصلی کسب مجوز حرفه ای چیست؟

– کنفدراسیون فوتبال آسیا پنج معیار اصلی را به این ترتیب تعیین کرده است. اول معیار ورزشی که شامل برگزاری مسابقات دیدارهای تیم های پایه و مسائل دیگر است. دوم اداری و پرسنلی است. سوم معیار حقوقی که ثبت تجاری باشگاه قراردادها و سیستم حقوقی را شامل می شود. چهارم مباحث مالی و پنجم زیرساختها و استادیوم.

* مشکلات باشگاه هایی مثل استقلال و پرسپولیس بخصوص مسائل مالی این باشگاه ها بر هیچکس پوشیده نیست. چطور AFC با وجود این مشکلات به آنها مجوز حرفه ای داده است؟

– بحث اصلی صورتهای مالی است که باشگاه ها منتشر می کنند. AFC در قبال هر بدهی که در صورتهای مالی وجود دارد از باشگاه ها سئوال می پرسد. اگر خاطرتان باشد حدود دو ماه پیش مدیران این چند باشگاه را به سازمان لیگ دعوت کردیم تا به سئوالات کنفدراسیون فوتبال آسیا در خصوص این موارد پاسخ بدهند و مسائل را شفاف کنند. ما هم باشگاه ها را همراهی کردیم تا مطابق الزام AFC پاسخگو باشند.

* یعنی کنفدراسیون فوتبال آسیا پاسخ باشگاه های ایرانی را قبول کرده که مجوز حرفه ای آنها را صادر کرده است؟

– احتمالا این پاسخها را پذیرفته اند و یا برایشان جای سئوال وجود دارد که بعدا به آن پی می برند. به عنوان مثال AFC عربستان را ۱۵۰ هزار دلار به خاطر یک آیتم جریمه کرد. همین تیم چونبوک موتورز که قهرمان آسیا شد به خاطر جعل مدارک از حضور در مسابقات محروم شد.

* ممکن است این اتفاق هم در آینده برای باشگاه های ایرانی رخ بدهد و به خاطر درست نبودن مدارک از حضور در لیگ قهرمانان محروم شوند؟

– تا اینجای کار که این اتفاق رخ نداده است چون جوابها شفاف بوده است. بعضی از آیتم ها هم مدت دار است و زمان می برد. به عنوان مثال ممکن است از یک باشگاه سئوال کنند که بدهی شما به فلان بازیکن خارجی به کجا رسید که باشگاه هم اعلام می کند این پرونده در دست بررسی فیفا است و هنوز رایی صادر نشده است. در این موارد باید صبر کرد تا زمانش برسد. قطعا AFC هم همه چیز را رصد می کند حواسش جمع است.

* به این ترتیب استقلال پرسپولیس و چهار تیم دیگر هم باید سال آینده مجوز حرفه ای بگیرند؟

– بله همه باشگاه های متقاضی حضور در لیگ قهرمانان آسیا باید مدارکشان را ارائه بدهند تا مجوز بگیرند.

* چرا سازمان لیگ باشگاه های ایرانی را ملزم نمی کند به یک استاندارد حداقلی برسند تا در این بخش مشکلی گریبان ایران را نگیرد؟

– اتفاقا ما برنامه ای را در قالب «مجوز ملی» طراحی کرده ایم که از امسال آنرا اجرایی خواهیم کرد. این مجوز نسخه ملایم شده و آسانتر کسب مجوز حرفه ای AFC است که ۷۰ درصد شامل الزامات آسیایی است. باشگاه های ایرانی حتی تیم های لیگ دسته اول هم از امسال موظف به اجرای آن هستند. تلاش ما با اجرای این طرح این است تا کاری کنیم باشگاه ها برابر مجوز آسیایی دچار شوک نشوند. این طرح همکاری خود باشگاه ها را هم می طلبد.

* اما در این چند سال الزامات فدراسیون فوتبال و سازمان لیگ کاری از پیش نبرده است و به نظر می رسد این طرح هم بی نتیجه بماند.

– حل کردن بعضی از مشکلات زمان می خواهد چرا که خیلی از باشگاه ها استادیوم ندارند و برای رفع یکسری مسائل باید با اداره کل ورزش آن استان نامه نگاری کرد و همین مسئله یک پروسه چند ساله نیاز دارد. در هر صورت اگر این طرح محقق نشود پیش بینی کنار گذاشتن آن تیم از لیگ هم شده است.

<br

لینک منبع

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *