آخرین اخبار : 

جام‌جهانی ۲۰۱۸| جهان در انتظار جام بیست‌ویکم؛ هیجان به توان ۲۰۱۸ …

انتظارها برای دیدن جام بیست و یکم به سر رسید و با انجام مسابقه افتتاحیه بین روسیه میزبان و عربستان از ساعت ۱۹:۳۰ فردا (پنجشنبه) جامی با ۳۲ باشگاه رسما آغاز می‌شود؛ جامی که میزبانش یک اروپایی است و تا به حال فقط یک باشگاه خارج از این قاره توانسته در منطقه قاره سبز جام را بالای سر ببرد.

تاریخی سرشار از سلطه

تاریخ جام‌جهانی پر بوده از سلطه ۲ قاره اروپا و آمریکای‌جنوبی. فقط باشگاه‌های این ۲ قاره به فینال رسیده‌اند و تنها ۲ بار آمریکا در سال ۱۹۳۰ و کره‌جنوبی در سال ۲۰۰۲ تیمی از یک قاره دیگر را در جمع ۴ باشگاه نهایی جای داده‌اند. ۳ قهرمانی اخیر اروپا را در موضعی برتر از آمریکای‌جنوبی قرار داده و حالا  این قاره با ۱۱ قهرمانی (۴ قهرمانی توسط ایتالیا در سال‌های ۱۹۳۴ ۱۹۳۸ ۱۹۸۲ و ۲۰۰۶ ۴ قهرمانی توسط آلمان در سال‌های ۱۹۵۴ ۱۹۷۴ ۱۹۹۰ و ۲۰۱۴ و یک قهرمانی توسط اسپانیا در سال ۲۰۱۰ انگلیس در سال ۱۹۶۶ و فرانسه در سال ۱۹۹۸) جلوتر از آمریکای جنوبی با ۹ قهرمانی (۵ بار توسط برزیل در سال‌های ۱۹۵۸ ۱۹۶۲ ۱۹۷۰ ۱۹۹۴ و ۲۰۰۲ و ۲ قهرمانی توسط اروگوئه در سال‌های ۱۹۳۰ و ۱۹۵۰ و آرژانتین در سال‌های ۱۹۷۸ و ۱۹۸۶) قرار دارد.

آسیا؛ رویای دور موفقیت

قاره آسیا با توجه به افت شدید باشگاه‌های عربی غرب قاره و همچنین کره‌جنوبی و ژاپن که با استانداردهای خوب گذشته فاصله گرفته امید چندانی به موفقیت ندارد و شاید فقط الحاق استرالیا به کنفدراسیون آسیا و درخشش ایران اوضاع قاره کهن را بهتر کند؛ هر چند دشوار‌ترین قرعه بین باشگاه‌های آسیایی از آن باشگاه کی‌روش شده و باشگاه کشورمان امید زیادی به صعود ندارد. کره‌جنوبی افت کرده هم در گروه آلمان قهرمان جهان سوئد و مکزیک چندان امیدوار نیست. عربستان به عنوان اولین آسیایی غیرمیزبان حاضر در مسابقه افتتاحیه تاریخ جام‌جهانی کار سختی مقابل اروگوئه روسیه میزبان و مصر آماده دارد. ژاپن و استرالیا اما از بخت صعود برخوردار هستند. ژاپن در گروه سنگال لهستان و کلمبیا رویای سومین صعود  به یک‌هشتم‌نهایی را زنده  می‌بیند و استرالیا برخلاف ۴ سال قبل که در گروه مرگ حرفی برای گفتن نداشت در گروه فرانسه پرو و دانمارک می‌تواند به مقام دومی چشم بدوزد. به هرحال آسیا برای اولین بار در تاریخ ۵ نماینده دارد و باید خودی نشان دهد!

اروپا؛ وفور مدعیان و نبرد ابدی لئو مسی و ستاره رئال

  در بین اروپایی‌ها  اسپانیا مدعی اول قهرمان نشان می‌دهد. این باشگاه حتی بدون مهره ارزشمندی مانند موراتا هم حرف‌های زیادی برای گفتن دارد. بلژیک پرستاره را نباید از یاد برد. باشگاه مارتینس نسبت به ۴ سال قبل پخته‌تر شده و راحت دم به تله نمی‌دهد. آلمان مدافع عنوان قهرمانی می‌خواهد به سومین قهرمان ۲ دوره متوالی تبدیل شود و لو را به دومین سر مربی برنده ۲ جام جهانی تبدیل کند اما نسبت به ۴ سال قبل تجربه کمتری دارد. پرتغال به عنوان قهرمان اروپا از فاصله فراوان ستاره رئال با بقیه شاگردان رنج می‌برد؛ برخلاف باشگاه یکدست فرانسه که با تدابیر دشان مدعی واقعی قهرمانی است. انگلیس جوان ساوت‌گیت هم با کمترین میزان توقع از سوی هوادارانش به میدان می‌رود اما شاید گرت ساوت گیت بالاخره کاری برای جبران پنالتی هدر رفته نیمه‌نهایی یورو ۱۹۹۶ انجام دهد و  اولین حضور انگلیس در نیمه‌نهایی یک تورنمنت بزرگ از سال ۱۹۹۰ تا به حال را به ارمغان بیاورد. هر اتفاقی رخ دهد اروپا حسرت عدم حضور هلند و ایتالیا را تا اخر جام در دل خواهد داشت!

آفریقا؛ شاید اولین نیمه‌نهایی

 بهترین عمل کرد قاره آفریقا در جام‌جهانی به حضور غنا (۲  بار) و کامرون سنگال در یک‌چهارم‌نهایی منحصر می‌شود و امسال امید می‌رود تونس مصر و شاید مراکش کار بزرگی انجام دهند. نیجریه قدرت لازم را ندارد و غنا مانند چند سال پیش قوی نیست. با این حساب اگر منطقی نگاه کنیم قاره سیاه شاید حداکثر در یک‌چهارم‌نهایی نماینده داشته باشد؛ مگر اینکه صلاح بهبود یابد و مانند روزهای مسابقه در لیورپول فصل گذشته معجزه را با مصر تکمیل کند.

آمریکای‌جنوبی؛ معدن زیبایی

برزیل با نیمار آماده حرف‌های زیادی برای گفتن دارد. باشگاه تیته آماده است و سر مربی خوش‌فکر سلسائو می‌داند باید به هر شکلی افتضاح جام‌جهانی ۲۰۱۴ را از یادها ببرد. در این راه تیمی که برای اولین بار ۲ دروازه‌بان خوب و کلی مدافع برتر دارد می‌تواند در هر ۲ فاز تدافعی و هجومی همه را انگشت به دهان کند؛ بخصوص اگر نیمار برخلاف یک‌چهارم‌نهایی ۴ سال قبل تا اخر راه سالم بماند و بدرخشد. آرژانتین نایب‌قهرمان جام ۲۰۱۴ حتی با وجود اصرار سر مربی به دعوت نکردن ایکاردی یکی دو جین ستاره خوب تهاجمی و البته لئو مسی را دارد و اگر برخلاف ۴ سال قبل توازن لازم را داشته باشد و البته ایگواین هم دست از سنت خرابکاری در مسابقه‌های مهم تورنمنت‌های بزرگ بردارد می‌تواند امیدوار بماند. لئو مسی به عنوان بهترین ستاره دوره قبل سرانجام طلسم ناکامی در رده ملی را می‌شکند؟ اروگوئه با زوج مرگبار سوارس و کاوانی حرف‌های زیادی برای گفتن داردو احتمالا به عنوان باشگاه اول از گروه خودش بالا می‌آید. این باشگاه با گودین در خط دفاعی به یک حلقه رابط مناسب در خط میانی نیازمند است تا توپ به راحتی به سوارس و کاوانی برسد.کلمبیا برعکس ۴ سال قبل این بار فالکائو را در اختیار دارد و چنانچه کوادرادو در اوج باشد دومین حضور متوالی در یک‌چهارم‌نهایی جام‌جهانی دور از دسترس نیست. پرو پس از ۳۶ سال به جام‌جهانی رسیده و سودای تکرار روزهای خوب دهه ۷۰و ۸۰ با کوبیاس افسانه‌ای را دارد. عدم حضور شیلی اتفاق بزرگ این قاره است.

آمریکای‌شمالی؛ در غیاب غایب بزرگ و با حضور مکزیک جنگجو

یکی از  عجیب‌ترین اتفاقات این قاره اولین ناکامی آمریکا در رسیدن به جام‌جهانی از سال ۱۹۸۶ تاکنون بود. این باشگاه که از سال ۱۹۹۰ همیشه در جام‌جهانی بود در یک گروه ۶ تیمی پنجم شد و به  روسیه نرسید. در غیاب آن‌ها حریف سنتی‌شان مکزیک سردمدار کونکاکاف است. باشگاه متعادل آمریکای‌شمالی رویاهای زیادی دارد؛ درست مثل کاستاریکا که در دوره قبل پس از صعود از گروه مرگ تا یک‌چهارم‌نهایی پیش رفت و این بار هم با ناواس و دار و دسته‌اش به کارهای بزرگ می‌اندیشد. پاناما هم  در اولین حضور در جام‌جهانی بیش‌تر به دنبال کسب تجربه در گروهی دشوار است.

 سکانس ویژه؛ نبرد کریس و لئو مسی

اما اصلی‌ترین سکانس جنگ ستاره رئال و لئو مسی است؛جنگی ازلی و ابدی. این ۲ ستاره تا به حال روی هم ۹ گل (۶ گل لئو مسی و ۳ گل ستاره رئال) در جام‌جهانی به ثمر رسانده‌اند. ستاره رئال هرگز به باشگاه‌های هم‌قاره‌ای گل نزده و لئو مسی جام‌جهانی نبرده است. آیا این طلسم‌ها شکسته می‌شود یا در دهمین سال شروع جنگ دوجانبه لئو مسی و ستاره رئال برای عناوین فردی سرانجام این انحصار از بین خواهد رفت؟

 گروه‌بندی جام‌جهانی ۲۰۱۸

گروه A: روسیه عربستان مصر و اروگوئه

گروه B: پرتغال اسپانیا مراکش و ایران

گروه C: فرانسه استرالیا پرو و دانمارک

گروه D: آرژانتین ایسلند کرواسی و نیجریه

گروه E: برزیل سوئیس کاستاریکا و صربستان

گروه F: آلمان مکزیک سوئد و کره جنوبی

گروه G: بلژیک پاناما تونس و انگلیس

گروه H: لهستان سنگال کلمبیا و ژاپن

برنامه کامل مسابقه‌های جام جهانی ۲۰۱۸

مرحله گروهی

پنجشنبه ۲۴ خرداد
روسیه – عربستان ساعت ۱۹:۳۰ (گروه A )/ ورزشگاه لوژنیکی

جمعه ۲۵ خرداد
مصر – اروگوئه ساعت ۱۶:۳۰ (گروه A)/ ورزشگاه اکاترینبورگ
ایران – مراکش ساعت ۱۹:۳۰ (گروه B)/ ورزشگاه سن پترزبورگ
اسپانیا – پرتغال ساعت ۲۲:۳۰ ( گروهB )/ ورزشگاه ورزشگاه سوچی

شنبه ۲۶ خرداد
فرانسه – استرالیا ساعت ۱۴:۳۰ (گروه C)/ ورزشگاه کازان
آرژانتین – ایسلند ساعت ۱۷:۳۰ (گروه D)/ ورزشگاه اسپارتاک
پرو – دانمارک ساعت ۲۰:۳۰(گروه C)/ ورزشگاه سارانسک
کرواسی – نیجریه ساعت ۲۳:۳۰ (گروه D)/ ورزشگاه کالینینگراد

یکشنبه ۲۷ خرداد
کاستاریکا – صربستان ساعت ۱۶:۳۰ (گروه E )/ ورزشگاه سامارا
آلمان – مکزیک ساعت ۱۹:۳۰ (گروه F)/ ورزشگاه لوژنیکی
برزیل – سوئیس ساعت ۲۲:۳۰ (گروه E)/ ورزشگاه روستوف

دوشنبه ۲۸ خرداد
سوئد – کره‌جنوبی ساعت ۱۶:۳۰ (گروه F)/ ورزشگاه نیژنی نووگورود
بلژیک – پاناما ساعت ۱۹:۳۰ (گروه G)/ ورزشگاه سوچی
انگلیس – تونس ساعت ۲۲:۳۰ (گروه G)/ ورزشگاه وولگوگارد

سه‌شنبه ۲۹ خرداد
لهستان – سنگال ساعت ۱۶:۳۰ (گروه H)/ ورزشگاه اسپارتاک
کلمبیا – ژاپن ساعت ۱۹:۳۰ (گروه H)/ ورزشگاه سارانسک
روسیه – مصر ساعت ۲۲:۳۰ (گروه A)/ ورزشگاه سن پترزبورگ

چهارشنبه ۳۰ خرداد
پرتغال – مراکش ساعت ۱۶:۳۰ (گروه B)/ ورزشگاه لوژنیکی
اروگوئه – عربستان ساعت ۱۹:۳۰ (گروه A)/ ورزشگاه روستوف
ایران – اسپانیا ساعت ۲۲:۳۰ (گروه B)/ ورزشگاه کازان

پنجشنبه ۳۱ خرداد
فرانسه – پرو ساعت ۱۶:۳۰ (گروه C)/ ورزشگاه اکاترینبورگ
استرالیا – دانمارک ساعت ۱۹:۳۰ (گروه C)/ ورزشگاه سامارا
آرژانتین – کرواسی ساعت ۲۲:۳۰ (گروه D)/ ورزشگاه نیژنی نووگورود

جمعه اول تیر
برزیل – کاستاریکا ساعت ۱۶:۳۰ (گروه E)/ ورزشگاه سن پترزبورگ
ایسلند – نیجریه ساعت ۱۹:۳۰ (گروه D)/ ورزشگاه وولگوگارد
سوئیس – صربستان ساعت ۲۲:۳۰ (گروه E)/ ورزشگاه کالینینگراد

شنبه ۲ تیر
بلژیک – تونس ساعت ۱۶:۳۰ (گروه G)/ ورزشگاه اسپارتاک
کره‌جنوبی – مکزیک ساعت ۱۹:۳۰ (گروه F)/ ورزشگاه روستوف
آلمان – سوئد ساعت ۲۲:۳۰ (گروه F)/ ورزشگاه سوچی

یکشنبه ۳ تیر
انگلیس – پاناما ساعت ۱۶:۳۰ (گروه G)/ ورزشگاه نیژنی نووگورود
ژاپن – سنگال ساعت ۱۹:۳۰ (گروه H)/ ورزشگاه اکاترینبورگ
لهستان – کلمبیا ساعت ۲۲:۳۰ (گروه H)/ ورزشگاه کازان

دوشنبه ۴ تیر
اروگوئه – روسیه ساعت ۱۸:۳۰ (گروه A)/ ورزشگاه سامارا
عربستان – مصر ساعت ۱۸:۳۰ (گروه A)/ ورزشگاه وولگوگارد
ایران – پرتغال ساعت ۲۲:۳۰ (گروه B)/ ورزشگاه سارانسک
مراکش – اسپانیا ساعت ۲۲:۳۰ (گروه B)/ ورزشگاه کالینینگراد

سه‌شنبه ۵ تیر
دانمارک – فرانسه ساعت ۱۸:۳۰ (گروه C)/ ورزشگاه لوژنیکی
استرالیا – پرو ساعت ۱۸:۳۰ (گروه C)/ ورزشگاه سوچی
آرژانتین – نیجریه ساعت ۲۲:۳۰ (گروه D)/ ورزشگاه سن پترزبورگ
کرواسی – ایسلند ساعت ۲۲:۳۰ (گروه D)/ ورزشگاه روستوف

چهارشنبه ۶ تیر
کره‌جنوبی – آلمان ساعت ۱۸:۳۰ (گروه F)/ ورزشگاه کازان
مکزیک – سوئد ساعت ۱۸:۳۰ (گروه F)/ ورزشگاه اکاترینبورگ
صربستان – برزیل ساعت ۲۲:۳۰(گروه E)/ ورزشگاه اسپارتاک
سوئیس – کاستاریکا ساعت ۲۲:۳۰(گروه E)/ ورزشگاه نیژنی

پنجشنبه ۷ تیر
ژاپن – لهستان ساعت ۱۸:۳۰ (گروه H)/ ورزشگاه وولگوگارد
کلمبیا – سنگال ساعت ۱۸:۳۰(گروه H)/ ورزشگاه سامارا
انگلیس – بلژیک ساعت ۲۲:۳۰(گروه G)/ ورزشگاه کالینینگراد
پاناما – تونس ساعت ۲۲:۳۰(گروه G)/ ورزشگاه سارانسک

مرحله یک‌هشتم نهایی

شنبه ۹ تیر
دیدار شماره ۵۰ / باشگاه اول گروه C – باشگاه دوم گروه D ساعت ۱۸:۳۰/ ورزشگاه کازان آره‌نا
دیدار شماره ۴۹ / باشگاه اول گروه A – باشگاه دوم گروه B ساعت ۲۲:۳۰/ ورزشگاه فیشت

یکشنبه ۱۰ تیر
دیدار شماره ۵۱ / باشگاه اول گروه B – باشگاه دوم گروه A ساعت ۱۸:۳۰/ ورزشگاه لوژنیکی
دیدار شماره ۵۲ / باشگاه اول گروه D – باشگاه دوم گروه C ساعت ۲۲:۳۰/ ورزشگاه نیژنی نووگورود

دوشنبه ۱۱ تیر
دیدار شماره ۵۳ / باشگاه اول گروه E – باشگاه دوم گروه F ساعت ۱۸:۳۰/ ورزشگاه سامارا آره‌نا 
دیدار شماره ۵۴ / باشگاه اول گروه G – باشگاه دوم گروه H ساعت ۲۲:۳۰/ ورزشگاه روستوف آره‌نا

سه‌شنبه ۱۲ تیر
دیدار شماره ۵۵ / باشگاه اول گروه F – باشگاه دوم گروه E ساعت ۱۸:۳۰/ ورزشگاه سن پترزبورگ
دیدار شماره ۵۶ / باشگاه دوم گروه G  – باشگاه اول گروه  H ساعت ۲۲:۳۰/ ورزشگاه اسپارتاک

مرحله یک‌چهارم نهایی

جمعه ۱۵ تیر
دیدار شماره ۵۷ /  برنده مسابقه ۴۹ – برنده مسابقه ۵۰ ساعت ۱۸:۳۰/ ورزشگاه نیژنی نورگورود
دیدار شماره ۵۸ / برنده مسابقه ۵۳ – برنده مسابقه ۵۴ ساعت ۲۲:۳۰ / ورزشگاه کازان آره‌نا

شنبه ۱۶ تیر
دیدار شماره ۶۰ / برنده مسابقه ۵۵ – برنده مسابقه ۵۶ ساعت ۱۸:۳۰ / ورزشگاه سامارا آکه‌نا
دیدار شماره ۵۹ / برنده مسابقه ۵۱ – برنده مسابقه ۵۲ ساعت ۲۲:۳۰/ ورزشگاه فیشت

مرحله نیمه‌نهایی

سه‌شنبه ۱۹ تیر
دیدار شماره ۶۱ / برنده مسابقه ۵۷ – برنده مسابقه ۵۸ ساعت ۲۲:۳۰/ ورزشگاه سن‌پترزبورگ

چهارشنبه ۲۰ تیر
دیدار شماره ۶۲ / برنده مسابقه ۵۹ – برنده مسابقه ۶۰ ساعت ۲۲:۳۰/ ورزشگاه لوژنیکی

مسابقه رده‌بندی

شنبه ۲۳ تیر
دیدار شماره ۶۳ / بازنده مسابقه ۶۱ – بازنده مسابقه ۶۲ ساعت ۱۸:۳۰/ ورزشگاه سن پترزبورگ

مسابقه فینال

یکشنبه ۲۴ تیر
دیدار شماره ۶۴/ برنده مسابقه ۶۱ – برنده مسابقه ۶۲ ساعت ۱۹:۳۰/ ورزشگاه لوژنیکی

انتهای پیام/

منبع: خبرگزاری تسنیم

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *